Hołôvna Svojim diêtium Artykuły Literatura Słovnik Zvukovyje skopy Zvežêteś z nami Svoja.org na Facebook
Svoja mova, svôj vybur, svôj los...
Svoja.org » Svoja.org nareszcie jest responsywna
Svoja.org nareszcie jest responsywna
Natisnuti, kob pobôlšyti...

Sajt Svoja.org stav perelivajuščym i dobre čytajetsie i na velikum, i na małôm ekrani...

Aleksander Maksymiuk
2019-06-21

Przekształciliśmy nasz stacjonarny serwis do wersji responsywnej, co oznacza, że od teraz korzystanie z niego na urządzeniach mobilnych z niewielkimi wyświetlaczami powinno być wygodne.

W zasadzie mógłbym na tym jednym zdaniu zakończyć swój komunikat. Jednakże Svoja.org jest serwisem poświęconym podtrzymaniu przy życiu języka podlaskiego, więc dla osób cierpliwych i lubiących czytać dodam jeszcze kilka zdań na temat tej tajemniczej responsywności.

Język polski termin responsywności żywcem wessał z języka angielskiego. Jeśli strona internetowa jest responsywna, to znaczy, że dopasowuje się ona do warunków (przede wszystkim rozmiaru) monitora, na którym próbujemy ją wyświetlić. Takie jest znaczenie tego pojęcia.

Język podlaski, który nigdy nie wszedł do obsługi życia miejskiego, a bytował jedynie w środowisku wiejskim, jest przede wszystkim językiem konkretów — pojęcia abstrakcyjne są w nim dużo uboższe, gdyż abstrakcje te naszym przodkom nie były w życiu codziennym potrzebne, a my sami nie zrobiliśmy wysiłku, by je wprowadzić i pielęgnować we własnym życiu.

Jak więc powiedzieć po-našomu, że strona internetowa jest responsywna, by nie wciągać do swojego słownika kolejnego anglicyzmu? Nie znam na razie idealnej odpowiedzi, ale w mojej emailowej komunikacji z bratem Janem zafunkcjonowało słowo perelivajuščy na określenie faktu, że strona internetowa ładnie dopasowuje się (wlewa) do dużego i małego monitora, pozwalając na wygodne czytanie na każdym z nich.

Sajt Svoja.org z siêtoho momentu stav perelivajuščym, a perelivajuščy sajt dobre čytajetsie i na velikum, i na małôm ekrani. Zahlańte na joho čerez svôj telefon i ociniête sami.