Svoja.org na Facebook

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
23 Październik 2017, 08:02:29

Strona główna | Pomoc | Szukaj | Kalendarz | Zaloguj się | Rejestracja | Svoja.org » Najnowsze publikacje | Svoja.org na Facebook’ovi
+  Tut možna po-Svojomu
|-+  Pro svoju movu
| |-+  Rozumiem wszystko, ale nie mówię...
| | |-+  Język podlaski na wiki
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Język podlaski na wiki  (Przeczytany 2817 razy)
Henryk Mościbrodzki
Svôj
*

Reputacja: +0/-0

kooperatysta

« dnia: 27 Listopad 2011, 14:29:50 »

Chętnie zaangażuje się w projekty wiki, oczywiście mam tu na myśli język podlaski. Puki tego nie można - z braku kodu dla języka podlaskiego według normy ISO 639-3 - robić w projektach typu Wikipedia i podobnych, można by zacząć od wgrania (zainstalowania) oprogramowania na svoja.org Mam tu na myśli encyklopedie i słownik, itp. na licencji CC BY-SA 3.0. Takie projekty mają to do siebie, że doskonalą (uczą) języka w formie pisanej, a przecież nie jest to mniej ważne od formy mówionej. Mówiąc o swoim zaangażowaniu, mam na myśli poświęcenie swojego czasu na rzecz tej inicjatywy. Z kim można skontaktować się w tej sprawie?
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2011, 14:33:51 wysłana przez Henryk Mościbrodzki » Zapisane
Aleksander Maksymiuk
Zasnovalnik
*

« Odpowiedz #1 dnia: 27 Listopad 2011, 22:20:05 »

Poproszę o przykład instalacji wspomnianych encyklopedii i słowników (link, krótki komentarz do niego, o ile jest on niezbędny), bym mógł zapoznać się z głównymi funkcjonalnościami tych projektów i ocenić, czy wniosą one (i jak bardzo) nową jakość do Svoja.org.
From among all Podlachian ideals the ideal compromises alone deserve existence.
Henryk Mościbrodzki
Svôj
*

kooperatysta

« Odpowiedz #2 dnia: 30 Listopad 2011, 18:05:50 »

Serdecznie dziękuję za odpowiedź na mój post. Może zacznę od przykładów wiki w inkubatorze, gdzie mogą być zakładane różne  projekty językowe, które posiadają - minimum - kod językowy według normy ISO 639-3.

Przykłady:

1. Testowa wersja Wikipedii w języku dolnośląskim
2. Testowa wersja Wikipedii w języku wilamowskim
3. Testowa wersja Wiksłownika w języku śląskim

Projekt w inkubatorze, który spełnia wymogi regulaminowe, zostaje przemieszony do konkretnego "normalnego" projektu (Wikipedia, Wikisłownik, itp)

Przykłady:

1. Wikipedia w języku śląskim
2. Wikipedia w języku kaszubskim
3. Wikipedia w języku polskim
4. Wikisłownik w języku kaszubskim
5. Wiksłownik w języku polskim

Polskojęzyczne projekty wiki:

1. Wikipedia Wolna encyklopedia.
2. Wikisłownik Wielojęzyczny słownik.
3. Wikicytaty Kolekcja cytatów.
4. Wikizródła Dokumenty źródłowe.
5. Wikinews Serwis informacyjny.
6. Wikibooks Wolne podręczniki.
7. Wikispecies Katalog gatunków.
8. Wikimedia Commons Repozytorium multimediów.
9. Meta-Wiki Koordynacja projektów.

Wszystkie powyższe projekty mogą stać się projektami prowadzonymi w językiem podlaskim. Wystarczy trochę chęci, dobrej woli, no i - tego co najwięcej nam wszystkim brakuje - czasu.

Czekam na przyznanie językowi podlaskiemu, kodu według normy ISO 639-3. Jak będzie - w przyszłym roku - przyznany kod, od razu  zobowiązuje się dopisać język podlaski do polskiego projektu - Wikisłownik. Jak język podlaski pojawi się na polskim Wikisłowniku, pojawi się również w Wikisłownikach innych wersji językowych, patrz przykład - język wilamowski. Kategorie tego języka istnieją również w Wikisłownikach: angielskim, frańcuskim, koreańskim i kaszubskim.
« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2011, 18:26:40 wysłana przez Henryk Mościbrodzki » Zapisane
Aleksander Maksymiuk
Zasnovalnik
*

« Odpowiedz #3 dnia: 30 Listopad 2011, 18:53:57 »

Wszystkie podane przykłady są mi znane, chociaż nie uczestniczyłem osobiście w tworzeniu artykułów dla projektów Wiki. Jest dla mnie również jasne, że można w ramach Wiki tworzyć brudnopisy i inkubatory encyklopedii oraz słowników. To wszystko jest OK.

Moment, którego nie rozumiem, ale staram się obecnie dociec, dotyczy oto tego fragmentu Pańskiego pierwszego postu:

... można by zacząć od wgrania (zainstalowania) oprogramowania na svoja.org ...

Wynikałoby z tego, że można z jakiegoś miejsca pobrać oprogramowanie Wiki i instalować je na własnych serwerach/serwisach i bawić się nim poza domeną *.wiki*.org. Jeśli tak jest istotnie, to proszę mnie naprowadzić...
Henryk Mościbrodzki
Svôj
*

kooperatysta

« Odpowiedz #4 dnia: 30 Listopad 2011, 19:25:07 »

Przepraszam, przegapiłem ten wątek sprawy. Oprogramowanie można pobrać z MediaWiki.org. Przy okazji można sobie założyć tam uniwersalne konto na wiki. Po ustawieniu w preferencjach "język polski", interfejs będzie dostępny po polsku,chyba, że już ktoś przetłumaczył na język podlaski.  ;)

Zakładając na Meta-Wiki jakiś swój projekt językowy, trzeba przetłumaczyć interfejs, no i co się da przetłumaczyć. Plusem jest to, że gdy ktoś pobierze następną nową wersję do zainstalowania, będzie mógł sobie wybrać swoją wersję językową, gdy będzie to instalował na swoim komputerze/serwerze. W ten sposób, na przykład Ślązak, może zainstalować sobie oprogramowanie wiki w języku śląskim, bo zostało już przetłumaczone na język śląski.  :)

Instalując oprogramowanie, wskazane jest zainstalowanie z opcją licencji CC BY-SA 3.0, żeby materiał udostępnić innym. Chyba, że chcemy coś tworzyć wyłącznie dla siebie, a innym wara od tego. ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Listopad 2011, 19:44:40 wysłana przez Henryk Mościbrodzki » Zapisane
Aleksander Maksymiuk
Zasnovalnik
*

« Odpowiedz #5 dnia: 2 Grudzień 2011, 18:42:19 »

Oprogramowanie wiki pobrałem i zainstalowałem. Na razie instalacja ta jest widoczna tylko dla moich oczu. Upublicznienie jej bez przetłumaczenia interfejsu na język podlaski mija się z celem, więc cierpliwości... Mam nadzieję, iż zdążę do momentu przyznania (lub odmowy; niczego nie należy wykluczać) kodu ISO.

Uruchomienie podlaskiej wiki będzie rzeczą doniosłą, bowiem w tym momencie ilość technologii przewyższy ilość ludzi regularnie piszących i publikujących w tym języku ;)
« Ostatnia zmiana: 2 Grudzień 2011, 19:22:46 wysłana przez Aleksander Maksymiuk » Zapisane
Henryk Mościbrodzki
Svôj
*

kooperatysta

« Odpowiedz #6 dnia: 23 Wrzesień 2012, 18:09:30 »

Są jakieś postępy w tym temacie?
Tomek (ale nie ten)
Svôj
*

Reputacja: +1/-0

« Odpowiedz #7 dnia: 21 Kwiecień 2015, 12:13:04 »

Ja sam vže dovoli zdavna zjavlajusie fanom Vikipediji i choču tut pochvaliti ostorôžnost' pana Alika. Zrozumiêło, istniênie svojeji vłasnoji movnoji versiji Vikipediji od samoho počatku vvažałosie čymś prestyžnym dla movy, podiêjeju, kotora jakby pudnimaje jeji značenie. Sperša polityka „Fondu Wikimedia” (na serverach kotoroho znachodiatsie vsiê movny projekty) buła liberalnoju i korystalniki zasnovali tohdy mnôho raznych maleńkich movnych rozdiêłuv. Jak potum, odnak, vysvitliłosie – zusiêm nemałaja časť z jich poterpiêła povny provał. Taki projekt ne maje šansuv na vdaču, koli možna spodivatisie tôlko vsioho na kilkôch aktyvnych korystalnikuv. Skažu bôlš – koli zasnovalnikami zjavlajutsie nemnôhi movni aktyvisty, kotory napravdu posłuhovujutsie danoju movoju, tohdy taki projekt prydaje jim tôlko kupu nepotrêbnoji roboty. Zamiś toho, kob vykorystati svoje viêdanie movy jakimś liêpšym sposobom, vony zmahajutsie z potokom movnych pomyłok anonimnych „pomôčnikuv”, vandalizmom, spamom... Nakuneć zmučany sytuacijeju i beznsensovnoju robotoju redaktory pokidajut projekt, kotory zanepadaje i treba joho perenesti do tak zvanoho „inkubatora”, to značyt spicijalnoho prostoru dla raznych takich „nedorozvinutych” Vikipedyjuv (perehlańte naprykład inkubator „našoji” vilamovśkoji movy, kotory ne može rozvivatisie z objektyvnych pryčyn: odsutnosti navet' nevelikoji hrupy dobre pišuščych na siêtuj movi – https://incubator.wikimedia.org/wiki/Wp/wym/Jy%C5%9Bty_zajd). Odna osoba to trochi zamało, škoda jijiê času. Často byvało i tak, što navet' sami zasnovalniki ne napisali ni odnoho artykuła, a odčyniali projekt prosto tak, „dla ideji” (musit jak raz takij pudychod zaproponovav pan Mościbrodzki). Taki rozdiêł zamiś toho, kob byti vizytnoju kartočkoju movy, stavavsie jeji antyreklamoju, kotoru lepi začyniti. Takaja dola buła suždiona vže kilkom Vikipedijam, movy kotorych majut porumnialnu z pudlaśkoju kôlkost' hramotnych korystalnikuv – a dokładniêj idetsie pro movy afar, ndonga čy toki pona  ;)

Što pravda je i taki osoblivy tvory, jak, naprykład, Vikipedija na movi volapik, kotora maje 120 tysiač artykułuv, napisanych odnym korystalnikom :P Na peršy pohlad – solidna storônka. Ale koli podivitisie dokładniêj, to vysvitliujetsie, što vsiê tamtešny artykuły byli stvorany avtomatyčno pry pomoščy bota. Mohli b i my stvoryti Pudlaš-bota, kotory napiše 300 tysiač bezhramotnych artykułuv, kotory budut składatisie z odnoho čy dvoch skazuv pro, skažemo, seła v Kongo abo kuzaki w Kentaki – ale čy siête pomože ideji popularyzaciji pudlaśkoji movy?

Koli vže vykorystovuvati mechanizm Media Wiki, to proponuju, kob stvoriti velmi obmeženy mini-projekt, kotory vłučav by ono artykuły pro našu čast' Biłostôččyny – jeji kulturu, movu, miêstnosti. Inšy pudychod prosto ne maje sensu. A vohule, to šče lepi sperša zaniatisie pudlaśkimi artykułami na polśkuj Vikipediji, bo vse trošku začasto možna tam znajti razny „sensacijny” i pseudonaukovi viêstki :P
« Ostatnia zmiana: 28 Kwiecień 2015, 03:15:15 wysłana przez Tomek (ale nie ten) » Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
« poprzedni następny »

Copyright © 2011-2017 by Svoja.org and its User Community
„Tut možna po-Svojomu” has been founded by Aleksander Maksymiuk